<h2>TrackTown Youth League finals

June 9

At Hayward Field

Eugene

Winners and South Coast results

Girls 7-8

100 — 1. Abigail Sondag, Richland, 15.88. 400 — 1. Abigail Sondag, Richland, 1:14.83; 11. Heidi Riehl, North Bend, 1:28:54. 1,500 — 1. Leah MacCluer, Sherwood, 6:02.88; 3. Heidi Riehl, North Bend, 6:26.61; 6. Addison Horning, North Bend, 6:46.47. Turbo Javelin — 1. Kysa Whitsett, Warrenton, 13.74 meters; 9. Malia Flitcroft, North Bend, 8.6. Long Jump — 1. Tori Sherman, Eugene, 3.2 meters; 10. Malia Flitcroft, North Bend, 2.59; 14. Heidi Riehl, North Bend, 2.40.

Boys 7-8

100 — 1. Kai Perrone, Portland, 16.58; 7. Damon Steers, Langlois, 17.60; 12. Theren Kendall, Myrtle Point, 18.71. 400 — 1. Kai Perrone, Portland, 1:19.46; 4. Ramsey Collier, North Bend, 1:22.49; 19. Damon Steers, Langlois, 1:31.93. 1,500 — 1. Jackson Lewis, Newberg, 5:42.49; 3. Brandon Stotler, North Bend, 5:50.30. Turbo Javelin — 1. Kai Perrone, Portland, 26.38 meterse; 8. Theren Kendall, Myrtle Point, 12.43. Long Jump — 1. Kai Perrone, Portland, 3.31 meters; 7. Theren Kendall, Myrtle Point, 2.88.

Girls 9-10

100 — 1. Aster Jones, Portland, 14.92; 8. Melanie Lambson, Coquille, 16.16; 11. Marley Petrey, Bandon, 16.40; 14. Ada Millett, Coquille, 16.75. 400 — 1. Esperansa Morales, Klamath Falls, 1:09.76; 8. Ada Millet, Coquille, 1:17.25; 9. Marley Petrey, Bandon, 1:17.26. 1,500 — 1. Esperansa Morales, Klamath Falls, 5:05.96; 4. Marley Petrey, Bandon, 5:49.66; 5. Ada Millet, Coquille, 5:50.11; 7. Bryleigh Mead, North Bend, 6:10.36; 9. Kaelyn Hill, Coos Bay, 6:23.36. Turbo Javelin — 1. Evylee Bugher, Sherwood, 19.71; 10. Leah Stotler, North Bend, 13.62; 13. Kaytlin Johnson, Coquille, 12.12. Long Jump — 1. Kailua Balazs, Portland, 3.91 meters; 3. Melanie Lambson, Coquille, 3.61; 4. Ada Millet, Coquille, 3.38; 8. Marley Petrey, Bandon, 3.29; 10. Kaytlin Johnson, Coquille, 3.12.

Boys 9-10

100 — 1. Joe Janney, Klamath Falls, 14.81; 9. Chandler Wyatt, Coos Bay, 15.23. 400 — 1. Chandler Wyatt, Coos Bay, 1:08.05; 3. Gage Martinez, Myrtle Point, 1:09.89. 1,500 — 1. Lucas Satterlee, Beaverton, 5:19.00; 12. Myles Head, North Bend, 5:45.69. Turbo Javelin — 1. Josiah Peters, Philomath, 29.75 meteres; 2. Gage Martinez, Myrtle Point, 26.57; 3. Tyler Senn, Bandon, 23.33. Long Jump — 1. Andrew Lovely, Salem, 3.81 meters.

Girls 11-12

100 — 1. Mia Brahe-Pedersen, Lake Oswego, 13.54; 14. Mina Wadnizak, North Bend, 15.16. 400 — 1. Maddie Weatherford, Damascus, 1:04.93; 12. Lily Mullins, North Bend, 1:11.98. 1,500 — 1. Ana Peters, Lake Oswego, 5:03.38; 10. Sophia Miley, Coos Bay, 5:42.99; 14. Clara Baker, Myrtle Point, 6:00.47. Turbo Javelin — 1. Avneet Khatra, Eugene, 26.26 meters; 6. Callie Millet, Coquille, 21.62; 13. Katelyn Senn, Bandon, 14.07. Long Jump — 1. Sophia Beckmon, Oregon City, 4.27 meters; 5. Lily Mullins, North Bend, 3.63; 16. Katelyn Senn, Bandon, 3.06.

Boys 11-12

100 — 1. Dalton Steers, Langlois, 13.18; 8. Scott Mickelson, North Bend, 14.55. 400 — 1. Finn Quinn, Portland, 57.22; 3. Dalton Steers, Langlois, 1:01.61; 10. Thomas Ferren, Coquille, 1:08.32. 1,500 — 1. Flad Stancescu, Lake Oswego, 4:54.24; 24. Corbin Reeves, Coos Bay, 5:44.25; 25. Dashul Gordon, North Bend, 5:46.04. Turbo Javelin — 1. Scott Mickelson, North Bend, 31.37 meterse; 3. Wyatt Smith, North Bend, 27.82. Long Jump — 1. Dalton Steers, Langlois, 4.85 meters; 12. Thomas Ferrren, Coquille, 3.66.

Girls 13-14

100 — 1. Emily Stefan, Albany, 13.16; 8. Trinidy Blanton, Powers, 14.25. 400 — 1. Emma Baeth, Baker City, 1:02.70. 1,500 — 1. Kate Peters, Lake Oswego, 5:01.12. Turbo Javelin — 1. Kyeese Hollands, Portland, 37.86 meters; 3. Trinidy Blanton, Powers, 33.54. Long Jump — 1. My’Kayla Richmond, Portland, 4.66 meters; 10. Aryana Mill, Coos Bay, 4.01.

Boys 13-14

100 — 1. Tyce Chaney, Salem, 12.21. 400 — 1. Evan Gonzalez, Salem, 54.47; 4. John Efraimson, North Bend, 54.71. 1,500 — 1. Daniel Quintana, Ilwaco, Wash., 4:15.59; 8. John Efraimson, North Bend, 4:43.93; 10. Alex Garcia-Silver, Coos Bay, 4:45.15. Turbo Javelin — 1. Austin Milton, Sherwood, 42.68 meters; 4. Howard Blanton, Coquille, 35.34. Long Jump — 1. Tyce Chaney, Salem, 5.50 meters.

0
0
0
0
0