The World logo_Black

Auto Racing

Coos Bay Speedway

Oval Dirt Track

Prather Family Lucas Oil Open Show

Oct. 3

America’s Mattress Super Late Models —

Heat Race 1: 1. Preston Luckman, Coos Bay; 2. Doug Elkins, Salem; 3. Thomas Hunziker, Bend; 4. Jason Johnson, Gresham; 5. Mike Belker, Jefferson; 6. Hannah Robison, Myrtle Point; 7. Cliff Massey, Medford.

Heat Race 2: 1. Brody Montgomery, Bandon; 2. Braden, Fugate, Bandon; 3. Jordan Wright, Toledo; 4. Deven Brown; 5. Wayne Butler, Bandon; 6. Ryan Emry, Corvallis.

Main Event: 1. Preston Luckman; 2. Braden Fugate; 3. Brody Montgomery; 4. Jason Johnson; 5. Jordan Wright; 6. Wayne Butler; 7. Hannah Robison; 8. Deven Brown; 9. Doug Elkins; 10. Ryan Emry; 11. Thomas Hunziker.

Sportsman Late Models —

Heat Race: 1. Braden Fugate, Bandon; 2. Dave Schmidt, Roseburg; 3. Ryan Emry, Corvallis; 4. Ryan Baker, Coquille; 5. Justin Ryker, Eugene; 6. Bid Van Loon, Winston.

Main Event: 1. Braden Fugate; 2. Ryan Emry; 3. Dave Schmidt; 4. Ryan Baker; 5. Bid Van Loon; 6. Justin Ryker.

Street Stocks —

Heat Race 1: 1. Dyllan Siewell, Bandon; 2. Michael Hollingsworth, Creswell; 3. Leroy Rockwell, Florence; 4. Sam Talon, Arago; 5. Anthony Zunino, Bandon; 6. Seth Christian, Roseburg.

Heat Race 2: 1. Graig Osborne, Creswell; 2. Don Croy, Madras; 3. Daniel Land, Coos Bay; 4. Troy Chamberlain, Junction City; 5. Jody Tanner, Portland; 6. Laree McDonald; 7. Charlie Withers, Bandon.

Heat Race 3: 1. Steve Dubisar, Coquille; 2. David Cronk, Portland; 3. Sean Cronk, Portland; 4. Peyton Reigard, Coos Bay; 5. Sam Taylor; 6. Dustin Hitner, Coos Bay; 7. Chris Sine, Eugene.

Main Event: 1. Steve Dubisar; 2. David Cronk; 3. Sean Cronk; 4. Seth Christian; 5. Jody Tanner; 6. Michael Hollingsworth; 7. Troy Chamberlain; 8. Leroy Rockwell; 9. Laree McDonald; 10. Graig Osborne; 11. Anthony Zunino; 12. Charlie Withers; 13. Don Croy; 14. Dyllan Siewell; 15. Sam Taylor; 16. Chris Sine; 17. Daniel Land; 18. Peyton Reigard.

Mini Outlaws —

Heat Race 1: 1. Crystal Flath, Troutdale; 2. Doug Pirtle, Corbett; 3. Scott Beaudoin, Portland; 4. Don Briggs Jr., Woodland, Wash.; 5. Matt Brown, Warren; 6. Jeff Thurman, Coquille.

Heat Race 2: 1. Tahlan Rogers, Albany; 2. Kerry Cooper, Cottage Grove; 3. Austin Henderson, Vancouver, Wash.; 4. Don Briggs Sr., Aberdeen, Wash.; 5. Max Sanford, Belfair, Wash.

Main Event: 1. Don Briggs Sr.; 2. Scott Beaudoin; 3. Max Sanford; 4. Austin Henderson; 5. Kerry Cooper; 6. Don Briggs Jr.; 7. Doug Pirtle; 8. Crystal Flath.

Hornets —

Heat Race 1: 1. Tahlan Rogers, Albany; 2. Dan Briesacher, Florence; 3. Kris Parker, Florence; 4. Donald Briggs, Aberdeen, Wash.; 5. Isaac Stere, Cottage Grove; 6. John Henry, Coos Bay.

Heat Race 2: 1. Don Briggs Sr., Aberdeen, Wash.; 2. Hannah Robison, Myrtle Point; 3. Seth Christian, Roseburg; 4. Max Sanford, Belfair, Wash.; 5. Jett Nelson, Boise, Idaho; 6. Kerry Cooper, Cottage Grove; 7. Mike Bales, Florence.

Heat Race 3: 1. Austin Henderson, Vancouver, Wash.; 2. Kevin Rockwell, Florence; 3. Jeff Thurman, Coquille; 4. St. Hill, Coos Bay; 5. Amos Rhodes, Port Orford; 6. Josh Muir, Myrtle Point; 7. Jeremy Mayfield.

Main Event: 1. Hannah Robison; 2. Seth Christian; 3. Don Briggs Sr.; 4. Austin Henderson; 5. Kevin Rockwell; 6. Tahlan Rogers; 7. Donald Briggs; 8. Jeff Thurman; 9. Max Sanford; 10. Amos Rhodes; 11. Jett Nelson; 12. John Henry; 13. Josh Muir; 14. Kerry Cooper; 15. Kris Parker; 16. Isaac Stere; 17. Dusty Shingleton, Florence; 18. Mike Bales; 19. Jeremy Mayfield; 20. Dan Briesacher.

IMCA Modified —

Heat Race: 1. Jeffrey Hudson, Keno; 2. Preston Luckman, Coos Bay; 3. Curtis Towns, Cottage Grove; 4. Dave Schmidt, Roseburg; 5. Justin Ryker, Cottage Grove; 6. Jim Van Loon.

Main Event: 1. Preston Luckman; 2. Justin Ryker; 3. Curtis Towns; 4. Jim Van Loon; 5. Dave Schmidt; 6. Jeffrey Hudson.

Golf

Bandon Crossings

Casual Fridays

Oct. 2

Low Gross — Kent Harper 72, Richard Stefiuk 73, Dan van Donk 75, Jim Wakeman 75, Phillip Shoaf 75, Greg Harless 75, Toby Stanley 80, David Kimes 90, Jon Gysbers 92, Rick Evans 94, Chip England 95, Jack Cranmer 98, Craig Ford 106.

Low Net — Cedric Johnston 66, Phil Bennett 67, Gerard Ledoux 71, Jim Sylvester 73, Mitch McCullough 73, Val Nemcek 74, Wim McSpadden 75, Howard Seaton 75, John Johnston 75, Brian Gibson 75, Richard Wold 76, Tom Gant 77, Michael Shields 79, John Ohanesian 89.

Closest to Pin — Chip England (No. 6), Greg Harless (No. 9), Brian Gibson (No. 11), Gerard Ledoux (No. 14), Val Nemcek (No. 17).

Wacky Wednesdays

Oct. 7

One Man ‘Mulligan’ Scramble

Low Gross — Bobby Cox 65, Jim Lorenzen 73, Frank Cronan 76, Chip England 83, Gerard Ledoux 84, Val Nemcek 84, Brian Saska 89.

Low Net — Douglas Albee 63, John Ohanesian 66, Wim McSpadden 70, Dewey Powers 76, John Johnston 79, Tom Gant 87.

Closest to Pin — Jim Lorenzen (Nos. 6, 11 and 14), Bobby Cox (No. 9), Brian Saska (No. 17).

0
0
0
0
0

The World's Latest E-Edition

Connect With Us

   

Email Newsletters