BASKETBALL

Friday

BOYS

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Marshfield 64, Philomath 58, OT

Philomath;16;16;7;15;4;—;58

Marshfield;9;1710;18;10;—;64

PHILOMATH (58): Ethan Manning 18, Michael Lundy 14, Calvin Snuggerud 8, Marshall Brattain 7, Carter O’Hare 5, Toby Stueve 4, Ben Reams 2, Dylan Bennett, Duane Hellesto.

MARSHFIELD (64): Mason Ainsworth 17, Cory Stover 17, Jordy Miles 10, Grant Webster 10, Cory Stover 10, Jacob Carpenter, Chase Howerton, Dom Montiel.

La Salle Prep 58, Sisters 45

Sisters;12;9;13;11;—;45

La Salle Prep;15;14;16;13;—;58

SISTERS (45): Brad Eagan 15, Noah Richards 9, Jake Berg 7, Ryan Waddell 6, Zach Anderson 4, Jude Carhart 4, Isaiah Chapman, Sam Nicholas, Brogan Petterson, Joe Scholl, Nate Weber.

LA SALLE PREP (58): Jace Norton 20, Justin North 12, Alex Boyd 11, Nolan Grogan 11, NIc Boyd 2, Rudy Massaad 2, Liam Crowley, Leo Domingo, Jake Owens, Kendric Taylor.

Sutherlin 48, North Valley 26

North Valley;7;7;4;8;—;26

Sutherlin;15;15;12;6;—;48

NORTH VALLEY (26): Tanner Lauby 7, Lincoln Kilborn 4, AJ Smith 4, Aiden Allilla 3, TJ Guerin 3, Andrew Shrock 2, Toven Tuttle 2, Tylin Blaich 1, Colby Tayler. 

SUTHERLIN (48): Brandon Carr 12, JR Bailey 11, Mason Gill 8, Colin Bodine 6, Issac Horn 6, Payton Hope 3, Jake Merrifield 2, Kolbi Stinnett. 

Crook County 45, Junction City 36

Crook County;13;9;10;13;—;45

Junction City;7;18;7;4;—;36

CROOK COUNTY (45): Thaiden Mullan 19, Kevin Sanchez 7, Shane Kessi 6, Kaleb Savage 6, Hunter Bishop 2, Jordan Graydon 2, Jese Shanchez 1, Tyler Humeston, Dominiic Langley, Cayden Lowenbach. 

JUNCTION CITY (36): Trae Knabe 12, Riley Sangermano 9, Cameron Gibson 6, Britan Nash 4, Maxx Thielman 3, Estifanos Gerdes 2, Tevin Storey, Jake Van Ras. 

Midwestern League

Churchill 62, North Bend 48

Churchill;14;20;9;19;—;62

North Bend;10;17;10;11;—;48

CHURCHILL (62): Silas Bennion 19, Isaiah Wallace 19, Kaelen O’Neil 12, Samaje Morgan 4, Ejim Akuma III 2, Dylan Carson 2, Brian Goracke 2, Evan Pia 2, Quinn Vasbinder.

NORTH BEND (48): Jayden Frank 18, Garrison Mateski 9, Jake Simmons 9, Cooper Lynn 6, Brady Messner 6, Devante Byers, Garrett Christensen, Maddux Mateski, Gracen Porter.

Hosanna Christian Tournament

Trinity Lutheran 65, Pacific 41

Pacific;8;11;15;9;—;41

Trinity Lutheran;17;8;29;11;—;65

PACFIIC (41): Colton Morrill-Keeler 17, Sean White 12, Davyn Brown 7, Steven White 5, Devon Richard 3, Jordan Walker 1, Jesse Gourgen, J.T. Hogan, Caleb Martin, Kross Miller, Rowen Tulles.

TRINITY LUTHERAN (65): Scooty Gilbert 21, Matt Eidler 16, Cash Niemeyer 8, Abe Clift 7, Gideon Schippers 6, Connor Harrell 3, Niko Utu 2, Layton Valentine 2, Justin Bennett, Jayden Dover.

Nonleague

Riddle 76, Bandon 50

Riddle;12;22;22;20;—;76

Bandon;11;11;16;12;—;50

RIDDLE (76): Nate Hopkins 26, Dylan McFadden 12, Drake Borshwa 9, Mario Gianotti 9, Colby Greer 9, Cameron McMichael 9, Jesse Myers 2, Chase Greer, Dylan Hakett, Ivan Rhea. 

BANDON (50): Matt Yarbor 20, Colby Gaston 8, Hunter Angove 5, Josh Minkler 5, Luke Brown 4, Cooper Lang 4, Braydon Freitag 2, Will Freitag 2, Junior Diaz. 

GIRLS

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Marshfield 71, Philomath 48

Philomath;7;19;13;9;—;48

Marshfield;26;16;10;19;—;71

PHILOMATH (48): Mia Rust 25, Sage Kramer 14, Emma Pinkalla 5, Lauren Berklund 2, Braedyn McNeely 2, Sara Bradley, Sydney Bradley, Phaedra Hinds-Cook, Lara Hunter, Olivia Jahn-McLean, Rivers Nuno, Amie Russell, Riley Weaver. 

MARSHFIELD (71): Tess Garrett 19, Hailey Browning 14, Kaylin Dea 13, Gracie Brugnoli 8, Alex Locati 8, McKayla Myrand 6, Jazmin Chavez 3, Kiana Holley. 

Astoria 54, Sutherlin 30

Astoria;22;9;13;10;—;54

Sutherlin;11;10;1;8;—;30

ASTORIA (54): Hailey Obrien 15, Kelsey Fausett 11, Kaisa Jackson 10, Halle Helmersen 7, Sophie Long 5, Lexi Lyngstad 4, Taileigh Cole 2, Julia Norris.

SUTHERLIN (30): Sierra Nielsen 11, Paige Bailey 6, Abigail Masterfield 6, Jadyn Vermillion 5, Carmen Ganger 1, Tianna Murphy 1, Samantha Crawford, Kaley Kuxhausen.

Junction City 42, Sisters 20

Sisters;5;3;4;8;—;20

Junction City;12;14;8;8;—;42

SISTERS (20): Olivia Hougham 5, Payden Petterson 4, Alexa Stewart 4, Sydney Head 3, Gracen Sundstrom 3, RylieReece Morgan 1, Sophia Bianchi, Meaghan Greaney, Isabelle Spitler. 

JUNCTION CITY (42): Fallon Hanson 11, Mariah Ohman 10, Cienna Hartle 6, Alli Bedacht 4, Adiana Taylor 4, Ciaragh Thompson 3, Emilee Brown 2, Jillian Liebersbach 2, Nakiya Mayhugh, Blen Reerslev. 

Madras 69, North Valley 48

North Valley;10;14;17;7;—;48

Madras;18;13;15;25;—;69

NORTH VALLEY (48): Baylee Touey 22, Katie Stewart 8, Marissa Welch 7, Ashley Mohr 4, Kaylee Touey 4, Hannah Kersten 3, Shai Garza, Becca Miller, Sydney Moore, Alaina Tuttle.

MADRAS (69): Jayden Davis 16, Vanessa Culps 15, Jiana Smith-Francis 14, Dominique Walker 8, Jalaney Suppah 6, Niya Bagley 3, Holliday 3, Jonissa Scott 3, Monika Stacona 3, DaRia White 1.

Midwestern League

Churchill 62, North Bend 30

North Bend;11;3;13;3;—;30

Churchill;22;22;6;14;—;62

NORTH BEND (30): Randee Cunningham 7, Arianna Frank 5, Makoa Matthews 5, Hayden Marakel 4, Haley Snelgrove 3, Hannah Lillebo 2, Megan Proett 2, Kaitlyn Randle 2, Caitlyn Anderson, Broklyn Garrigus, Michelle Gochnour, Liz Mahr.

CHURCHILL (62): Danika Starr 19, Tiara Bolden 9, Ashley Young 7, Isabel Acker 6, Hope Rousseau 5, Natalie Elstone 4, Abby Miller 4, Stella Scott 4, Courtney Husk 3, Isis Smith 3, Katie Aley.

Hosanna Christian Tournament

Henley JV 55, Pacific 25

Pacific;9;4;10;2;—;25

Henley;18;8;11;18;—;55

PACIFIC (25): Sierra White 10, Natalie Vincent 8, Kaiya Gourneau 4, Audrey Griffith 3, Gabby Ammerman-Smith, Rio Cruz, Madi Hall, Wylie Lang, Nikki Lee. 

HENLEY (55): Hanna Badker 21, Gwyneth Cheyne 12, MacKinley Hudson 8, Kyli Melsness 7, Kylee Jorgensen 3, Kaytee Nelson, Kinzie Nelson, Grace Nyseth, Olivia Opsahl. 

Nonleague

Coquille 67, St. Mary’s Medford 51

St. Mary’s Medford;15;15;9;12;—;51

Coquille;18;20;16;13;—;67

ST. MARY’S (51): Ibixica Alvarez 14, Olivia Lippert 14, Emma Bennion 13, Abbie Christman 4, Paige Rajagopal 3, Stella Olson 2, Zoe Young. Ainsley Dunn, Lauren Meyer, Clare Snyder.

COQUILLE (67): Morgan Baird 34, Abbey Dieu 12, Drew Wilson 10, Saige Gallino 3, Carlee GeDeros 3, Halle Layton 3, Maya Salazar 2, Raeleeann Jackson, Mia Ruiz, Haley Van Pelt.

Bandon 66, Riddle 17

Riddle;4;5;2;6;—;17

Bandon;18;14;21;13;—;66

RIDDLE (17): Katarina Schartner 12, Taylor Black 2, Katie Langdon 2, Kierra Linde 1, Liz McCart, Alex Miles, Victoria Renfro. 

BANDON (66): Nikki Lakey 21, Kylie Lakey 9, Naomi Martin 9, Ashley Strain 8, Carlee Freitag 6, Kortney Ferreri 4, Kennedy Turner 4, Bella Erenfeld 3, Madison McCabe, Angelina Morones, Shannon Smith. 

Thursday

BOYS

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Marshfield 51,North Valley 26

North Valley;6;4;4;12;—;26

Marshfield;13;10;21;7;—;51

NORTH VALLEY (26): Tanner Lauby 12, TJ Geurin 6, Lincoln Kilburn 4, AJ Smith, Toren Tuttle, Aiden Avila, Andrew Schrock, Colby Taylor.

MARSHFIELD (51): Cory Stover 15, Grant Webster 10, Landon Ginn-Forsberg 7, Dom Montiel 6, Mason Ainsworth 4, Chase Howerton 3, Jacob Carpenter 2, River Ginn-Forsberg 2, Jordy Miles 2, Pierce Davidson, Erasto Jimenez, Grant Woolsey.

Philomath 48, Sutherlin 45

Sutherlin;13;9;6;17;—;45

Philomath;9;17;8;14;—;48

SUTHERLIN (45): Mason Gill 15, Brandon Carr 11, JR Bailey 5, Kori Stinnett 5, Collin Bodine 4, Payton Hope 4, Issac Horn 1, Jake Merrifield.

PHILOMATH (48): Michael Lundy 20, Ethan Manning 13, Toby Stueve 5, Marshall Brattain 4, Carter O’Hare 4, Duane Hellesto 1, Ben Reams 1, Dylan Bennett, Calvin Snuggerud.

Sisters 43, Junction City 37

Sisters;6;10;13;14;—;43

Junction City;9;12;7;9;—;37

SISTERS (43): Ryan Waddell 15, Jack Berg 14, Brad Eagan 9, Jude Carhart 3, Zach Anderson 2, Brogan Petterson, Joe Scholl, Nate Weber.

JUNCTION CITY (37): Trae Knabe 12, Britan Nash 9, Max Thielman 8, Cameron Gibson 7, Jake Van Ras 1, Estefanos Gerdes, Riley Sangermano, Tevin Storey.

La Salle Prep 58, Crook County 42

La Salle Prep;11;20;19;8;—;58

Crook County;9;9;8;16;—;42

LA SALLE PREP (58): Jace Norton 20, Alex Boyd 14, Rudy Massaad 8, Nic Boyd 5, Justin North 5, Nolan Grogan 3, Ian Simmons 3, Leo Domingo, Jake Owens, Kendric Taylor.

CROOK COUNTY (42): Thaiden Mullan 13, Kevin Sanchez 9, Jesse Sanchez 6, Kaleb Savage 4, Shane Kessi 3, Cayden Lowenbach 3, Hunter Bishop 2, Tyler Humeston 2, Miles Chaney, Jordan Graydon, Dominic Langley.

Nonleague

Reedsport 67, Yoncalla 52

Yoncalla;14;7;17;14;—;52

Reedsport;21;11;14;21;—;67

YONCALLA (52): Elijah Allen 12, Corbin Eichman 10, Dominic Aguilar 9, Jeff Tibbatts 6, Bryan Allen 5, Trace Graham 4, Austin Marquez 4, Brody Best 2, Austin Clemons. 

REEDSPORT (67): Dallas McGill 28, Javier Analco 21, Leo Voepel 10, Jacob Chaney 4, Michael Stanley 3, Griffin Lavigne 1, Jaden Hall, Brody Priest, AJ Stoltey

GIRLS

Les Schwab South Coast Holiday Tournament

Marshfield 61, North Valley 25

North Valley;1;6;8;10;—;25

Marshfield;17;14;19;11;—;61

NORTH VALLEY (25): Ashley Mohr 8, Baylee Touey 7, Kaylee Touey 6, Shai Garza 2, Sydney Moore 2, Carissa Byers, Hannah Kersten, Rebecca Miller, Katie Stewart, Alaina Tuttle, Marissa Welch.

MARSHFIELD (61): Hailey Browning 14, Tess Garrett 13, McKayla Myrand 9, Charlie Dea 8, Jazmin Chavez 6, Alex Locati 4, Kianna Holley 3, Gracie Brugnoli 2, Kaylin Dea 2, Melanie Cavanaugh, Karina Skurk.

Philomath 71, Madras 46

Madras;5;11;16;14;—;46

Philomath;24;15;20;12;—;71

MADRAS (46): Dominique Walker 12, Vanessa Culps 7, Holiday 7, Jiana Smith-Francis 7, Jayden Davis 4, Niya Bagley 2, Jalaney Suppah 2, Jackie Zamora-Heath 2, Monika Stacona.

PHILOMATH (71): Mia Rust 18, Lauren Berklund 12, Sage Kramer 11, Emma Pankalla 10, Sydney Bradley 8, Amie Russell 6, Braedyn McNeely 4, Rivers Nuno 2, Sara Bradley, Lara Hunter, Phaedra Hinds-Cook, Olivia Jahn-McLaren, Riley Weaver.

Sutherlin 52, Sisters 41

Sutherlin;13;9;16;13;—;52

Sisters;6;13;7;15;—;41

SUTHERLIN (52): Abigail Masterfield 13, Tianna Murphy 11, Sierra Nielsen 11, Page Bailey 8, Jadyn Vermillion 5, Carmen Granger 4, Samantha Crawford, Kaley Kuxhausen.

SISTERS (41): Alexa Stewart 10, Meaghan Greaney 9, RylieReece Morgan 8, Olivia Hougham 6, Gracen Sundstrom 6, Payden Petterson 2, Sophia Bianchi, Sydney Head.

Astoria 44, Junction City 38

Junction City;15;8;6;9;—;38

Astoria;5:15:11:13;—;44

JUNCTION CITY (38): Cienna Hartle 12, Allison Bedacht 9, Fallon Hanson 8, Mariah Ohman 7, Ciaragh Thompson 2, Jillian Liebersbach, Nakiya Mayhugh, Adiana Taylor.

ASTORIA (44): Brooklynn Hankwitz 10, Julia Norris 9, Hailey Obrien 8, Halle Helmersen 7, Kaisa Jackson 5, Kelsey Fausett 3, Sophie Long 2, Taileigh Cole, Lexi Lyngstad.

WRESTLING

North Medford 50, Marshfield 22

106 — Alex Silva, NM, won by forfeit. 113 — Fayth Taylor, NM, won by forfeit. 120 — Noah Allen, NM, won by forfeit. 126 — Colton West, Mar, p. Jace Garibay, 1:44. 132 — Frankie Harlow, Mar, p. Jake Mulligan, 2:51. 138 — Benjamin Zeigler, NM, d. Kody Koumentis, 11-6. 145 — Griffin Gutches, NM, d. Konrad Hoyer, 9-8. 152 — Cole Zoller, NM, won by technical fall over Konrad Hoyer, 16-0. 160 — Tandy Martin, Mar, p. Atreague Roe, 1:54. 170 — Thomas Hamilton, NM, won by forfeit. 182 — Will Anderson, NM, p. Chi Garcia, :50. 195 — Aiden Adams, NB, d. Brett Rucker, 13-5. 220 — Julian Stone, NM, won by forfeit. 285 — Devin Crenshaw, NM, d. Alvaro Ruiz, 3-2.

North Bend 49, Ashland 22

106 — Double Forfeit. 113 — Gabe Eberhardt, NB, won by forfeit. 120 — Ethan Ingram, NB, won by forfeit. 126 — Nathaniel Parowski, Ash, p. Orion Petrie, :04. 132 — Joseph Guzzardi, NB, p. Summer Bertrand, 4:32. 138 — Kyler Ure, NB, won by forfeit. 145 — Tristan Stinson, NB, d. Gus Senn, 9-3. 152 — Brysen Lofthouse, NB, p. Noah Cornett, 1:50. 160 — Jacob Stroh, NB, p. Joe Jarvis, 1:03. 170 — Maxwell Lindsay, Ash, won by forfeit. 182 — Trevor Fulton, Ash, d. Anthony Derrick, 14-2. 195 — Cutter Woodworth, NB, d. Jacob Robitz, 11-3. 220 — Divenson Willis, NB, won by forfeit. 285 — James La Fond, Ash, won by forfeit. 

Crater 75, North Bend 6

106 — Ryan McCarty, Cra, won by forfeit. 113 — Isaac Childres, Cra, won by forfeit. 120 — Colton Bryant, Cra, d. Ethan Ingram, 9-4. 126 — Matthew Bolanos, Cra, p. Antonio Patterson, :33. 132 — Brayden Gray, Cra, p. Joseph Guzzardi, 1:23. 138 — Jesse Delephine, Cra, p. Kyler Ure, 2:33. 145 — Jage Pope, Cra, p. Tristan Stinson, :32. 152 — Kabb Christianson, Cra, p. Brysen Lofthouse, :46. 160 — Ayden Kerrigan, Cra, p. Jacob Stroh, 1:23. 170 — Hunter Shay, Cra, won by forfeit. 182 — Anthony Derrick, NB, p. Ethan Van Hook, 1:04. 195 — Jaron Godley, Cra, p. Cutter Woodworth, 1:49. 220 — Cole Crawford, Cra, p. Divenson Willis, 3:55. 285 — Isaiah Mays, Cra, won by forfeit.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0