Subscribe for 17¢ / day

CORVALLIS – Oregon State University will hold its 149th commencement on Saturday, June 16, beginning at 10:30 a.m. in Reser Stadium. OSU is one of the few large universities in the nation to hand out students’ actual diplomas during the commencement ceremony.

The commencement speaker is Harley Jessup, an Oregon State University alumnus and renowned animation production designer who has won an Academy Award and an Emmy Award for visual effects. Jessup also will receive an honorary doctorate from the university.

Jessup, now with Pixar Animation Studios, served as production designer for “Coco,” which won the Academy Award this year in the category of Best Animated Feature Film. Some of his other film credits include “The Hunt for Red October,” “Ghostbusters II,” “Monsters, Inc.,” “Ratatouille” and “James and the Giant Peach.”

Commencement is free and open to the public; no tickets are necessary. More information about OSU’s graduation is available online at: http://oregonstate.edu/events/commencement/.

Local students graduating this June from Oregon State include:

Coos County

Bandon

Jessica-Brooke E. Jamboretz, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine - DVM; Nino I. Pelayo, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science, Bachelor of Science, Innovation Management; Cole B. Scherer, Master of Business Administration, Business Administration; Emily R. Wampler, Bachelor of Science, Human Development and Family Sciences.

Coos Bay

Kevin B. Accinelli, Bachelor of Science, Kinesiology; Brandon J. Ball, Bachelor of Science, Natural Resources; Chelsea C. Burns, Master of Counseling, Counseling; Marcelo R. Carocci, Master of Arts, Applied Anthropology; Austin C. Crawford, Bachelor of Science, History.

Shane R. Daly, Doctor of Philosophy, Mechanical Engineering; Derek R. Duenas, Bachelor of Science, Business Administration; Penny S. Johnson, Bachelor of Science, Cum Laude, Human Development and Family Sciences; Alyssa M. Jones, Bachelor of Science, Education, Bachelor of Science, Fisheries and Wildlife Sciences; Elissa M. Kilmer, Bachelor of Science, Chemical Engineering.

Clayton M. Messerle, Bachelor of Science, Exercise and Sport Science; Colin A. Myatt, Bachelor of Arts, History; Megan L. Nickel, Bachelor of Science, Psychology; John B. Ortega, Bachelor of Science, Zoology; Kaila A. Tripp, Bachelor of Science, Business Administration.

Olivia B. Woods, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Animal Sciences.

Coquille

Austin T. Arrant, Bachelor of Science, Agricultural Sciences; Tasia C. Hyatt, Bachelor of Science, Cum Laude, Horticulture; Kevin J. Mast, Bachelor of Science, Agricultural Sciences.

Myrtle Point

Charles G. Hill, Master of Science, Computer Science; Makenzie J. Hitner, Bachelor of Science, Agricultural Business Management; Kieri D. Smith, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Education, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Human Development and Family Sciences.

North Bend

Reno A. Ancheta, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Jennifer M. Coleman, Bachelor of Arts, Music; Levi J. Graber, Bachelor of Science, Nutrition; Mariah K. Gray, Bachelor of Science, Business Administration; Hunter Hensler, Doctor of Pharmacy, Pharmacy, Doctor of Pharmacy (4-year).

Kevin T. Johnson, Bachelor of Science, Environmental Engineering; Chloe D. Jordan, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Andrew B. Martin, Bachelor of Science, Natural Resources; Larissa L. Schreiber, Bachelor of Science, Nutrition; Elizabeth R. Sevier, Bachelor of Arts, English.

Kurt B. Smith, Bachelor of Science, Liberal Studies; Jason W. Sweet, Bachelor of Science, Construction Engineering Management; Steven M. Walton, Bachelor of Science, Marketing; Daniel S. Wood, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Mechanical Engineering; Rachael L. Wood, Bachelor of Science, Human Development and Family Sciences.

Curry County

Brookings

Griffin M. Cerva, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering; Alycia N. Jacobson, Doctor of Veterinary Medicine, Veterinary Medicine - DVM; Alec D. McBride, Bachelor of Science, Business Administration; Lynette A. Ochoa, Bachelor of Science, Finance, Bachelor of Science, Accountancy.

Gold Beach

Kenneth A. Fridwall Jr, Bachelor of Science, Mechanical Engineering; Clara F. Herbage, Bachelor of Arts, Art; Kyle B. Sonnevil, Bachelor of Science, Civil Engineering.

Langlois

Bennett T. Wahl, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Environmental Economics and Policy.

Port Orford

Justin E. Eichelberger, Doctor of Philosophy, Applied Anthropology; Joseph M. Harrison, Bachelor of Science, Mathematics; Tara K. Mitchell, Bachelor of Science, Biology; Nicholas Z. Scaffo, Bachelor of Science, Industrial Engineering.

1
0
0
0
0