Scoreboard

WEDNESDAY

SOFTBALL

Sunset Conference

;League;Overall

;W;L;W;L

Waldport;6;0;7;2

Gold Beach;5;1;5;6

Reedsport;4;2;5;6

Siletz Valley;2;3;5;3

Myrtle Point;2;4;2;6

Toledo;1;5;5;9

Bandon;0;5;0;9

Wednesday’s Score

Gold Beach 2, Reedsport 1

Gold Beach 2, Reedsport 1

Reedsport;001;000;0;—;1;4;4

Gold Beach;100;010;x;—;2;5;3

Mariah McGill and Emily Lichte; Kayleanna Ridens and Jade Piper. 3B—GB: Jordan Rucker 2.

BASEBALL

Sunset Conference

;League;Overall

;W;L;W;L

Waldport;6;0;10;2

Reedsport;5;1;8;5

Siletz Valley;3;2;5;3

Gold Beach;3;3;5;8

Bandon;2;3;4;8

Toledo;1;5;2;11

Myrtle Point;0;6;0;9

Wednesday’s Score

Reedsport 3, Gold Beach 0

Reedsport 3, Gold Beach 0

Reedsport;200;001;0;—;3;5;2

Gold Beach;000;000;0;—;0;1;1

Griffin Kaufmann and Griffin Lavigne; Jacob Carpenter and Martin. 3B—Ree: Joe Hixenbaugh.

<h2>TRACK & FIELD

At Coquille

GIRLS

Top Scores: Pleasant Hill 211, Coquille 185, Glide 115, Myrtle Point 72. 

Shot Put — 1. Heather Marshall, Coq, 37-10 1/2; 2. Dana Brooks, PH, 36-8 1/2; 3. Jordan Anderson, Gli, 34-3 3/4. Discus — 1. Rebecca Peasley, PH, 102-8; 2. Kaylee Hendron, Gli, 100-10; 3. Heather Marshall, Coq, 98-8. Javelin — 1. Darian Wilson, Coq, 120-10; 2. Dana Brooks, PH, 119-4; 3. Rebecca Peasley, PH, 103-4. High Jump — 1. Briannon Barrett, PH, 4-8; 2. Rebeckah McCall, Coq, 4-8. Long Jump — 1. Dachelle Church, Coq, 16-4; 2. Darian Wilson, Coq, 16-3 1/2; 3. Charlie Yates, Coq, 16-0. Triple Jump — 1. Darian Wilson, Coq, 34-6; 2. Dachelle Church, Coq, 30-8 1/2; 3. Sarah Peasley, PH, 27-9. Pole Vault — 1. Josey Kaufman, Coq, 8-0; 2. Dachelle Church, Coq, 7-0; 3. Lindsey Sutphin, Coq, 6-6. 100 — 1. Megan Miller, PH, 12.72; 2. Grace Tester, Gli, 13.82; 3. McKenna Wilson, Coq, 14.13. 200 — 1. Megan Miller, PH, 26.32; 2. McKenna Wilson, Coq, 28.35; 3. Grace Tester, Gli, 31.01. 400 — 1. Rachel Chambers, PH, 1:04.68; 2. Charlie Yates, Coq, 1:05.85; 3. Autumn Kasper, MP, 1:07.62. 800 — 1. Josey Kaufman, Coq, 2:38.14; 2. Jaesa Ruchti, PH, 2:38.39; 3. Autumn Kasper, MP, 2:43.85. 1,500 — 1. Josey Kaufman, Coq, 5:20.58; 2. Jaesa Ruchti, PH, 5:23.50; 3. Anna Sweeney, Coq, 5:36.68. 3,000 — 1. Daelyn Wilde, PH< 12:25.90; 2. Airel Farley, Gli, 13:09.37; 3. Sam Ellis, PH, 13:10.37. 100 High Hurdles — 1. Eviana Hernandez-Hill, PH, 20.31; 2. Briana Sutton, Gli, 20.94; 3. Kestrel Etienne, MP, 21.06. 300 Low Hurdles — 1. Miranda Michlanski, PH, 56.25; 2. Kari Robbins, PH, 57.30; 3. Kestrel Etienne, MP, 58.74. 4x100 Relay — 1. Pleasant Hill, 52.25; 2. Coquille, 52.85; 3. Glide, 56.00. 4x400 Relay — 1. Pleasant Hill, 4:19.15; 2. Glide, 4:42.30; 3. Myrtle Point, 5:00.90. 

BOYS 

Team Scores: Coquille 169, Myrtle Point 156, Glide 139, Pleasant Hill 118. 

Shot Put — 1. Dillon Towne, Gli, 41-5 1/4; 2. Homar Ferrer, Coq, 40-11 1/4; 3. Kody Woody, Coq, 39-8 3/4. Discus — 1. Dillon Towne, Gli, 134-8; 2. Noah Hyatt, Coq, 121-5; 3. Cass Hermann, MP, 112-9. Javelin — 1. Tyler Overby, Coq, 141-1; 2. Dylan Potter, Gli, 140-3; 3. Cass Hermann, MP, 129-0. High Jump — 1. Brad Romine, Coq, 5-4; 2. Owen Strain, MP, 5-2; 3. Noah Hyatt, Coq, 5-2. Long Jump — 1. Keith Christensen, Coq, 20-3; 2. Jake Miller, MP, 19-0 1/4; 3. Dylan Hammond, PH, 17-0 1/4. Triple Jump — 1. Keith Christensen, Coq, 41-0 3/4; 2. Jake Miiller, MP, 39-10 3/4; 3. Brad Romine, Coq, 39-3 3/4. Pole Vault — 1. Henry Scolari, Coq, 10-0; 2. Connor Baker, PH, 9-6; 3. Levi Randall, MP, 8-6. 100 — 1. Colton Hazel, PH, 11.79; 2. Ryan Sears, MP, 12.02; 3. Giovanni Allison, Gli, 13.02. 200 — 1. Eli Dill, Coq, 24.27; 2. Colton Hazel, PH, 24.29; 3. Jarrod Sams, MP, 25.19. 400 — 1. Levi Randall, MP, 59.49; 2. Jacob Thompson, Gli, 1:01.45; 3. Isaac Johnson, MP, 1:01.66. 800 — 1. Zach Lathrom, Coq, 2:15.86; 2. John Poet, PH, 2:18.97; 3. Ethan Masiel, Gli, 2:25.24. 1,500 — 1. Hunter Murphy, PH, 4:33.76; 2. Zach Lathrom, Coq, 4:36.29; 3. John Poet, PH, 4:50.51. 3,000 — 1. Hunter Murphy, PH, 9:57.93; 2. Devin Sheldon, Gli, 11:13.79; 3. Isaac Tobar, Gli, 11:23.07. 110 High Hurdles — 1. Tyler Overby, Coq, 17.50; 2. Eli Dill, Coq, 17.75; 3. Brodie Parrish, MP, 18.87. 300 Intermediate Hurdles — 1. Tyler Overby, Coq, 45.72; 2. Kaleb Heidrick, Gli, 48.96; 3. Forest Dittmer, MP, 50.36. 4x100 Relay — 1. Myrtle Point, 47.98. 4x400 Relay — 1. Glide, 4:01.46; 2. Myrtle Point, 4:08.58. 

Jack Blum Invitational

At Reedsport

GIRLS

Top Scores: Pacific 149, Powers 93, Elkton 85, Reedsport 60, Umpqua Valley Christian 57, Canyonville Christian 44. 

Shot Put — 1. Alecia Finley, Pac, 30-7 1/2; 2. Julie Walker, Pac, 28-8; 3. Sierra Maxwell, Elk, 26-4; 4. Gloria Munyakazi, CCA, 25-4. Discus — 1. Julie Walker, Pac, 90-10; 2. Alecia Finley, Pac, 78-4; 3. Sierra Maxwell, Elk, 74-0; 4. Gloria Munyakazi, CCA, 72-0. Javelin — 1. Alecia Finley, Pac, 82-7; 2. Sierra Maxwell, Elk, 82-6; 3. Kezia Eunice, Ree, 78-8; 4. Hannah Shorb, Pow, 77-7. High Jump — 1. Amanda Finley, Pac, 4-10; 2. Marissa Perez, UVC, 4-2; 3. Emma Ewens, UVC, 4-0. Long Jump — 1. Gabby Clark, Ree, 14-4; 2. Kezie Eunice, Ree, 14-3 1/2; 3. Liz Standley, Pow, 14-2; 4. Angela Holcomb, Elk, 13-4. Triple Jump — 1. Liz Standley, Pow, 31-0; 2. Esther Cyubahiro, CCA, 29-4; 3. Hannah Maxwell, Elk, 27-4 1/2. Pole Vault — 1. Emilie Fandel, Pow, 7-6; 2. Kathrynn Pedrick, Pow, 7-0; 3. Leah Friedman, Pac, 6-0. 100 — 1. Gabby Clark, Ree, 13.44; 2. Ashley Harper, Elk, 14.19; 3. Liz Standley, Pow, 14.21; 4. Emilie Fandel, Pow, 14.69. 200 — 1. Brittany Kreutzer, Pac, 27.94; 2. Kezia Eunice, Ree, 28.76; 3. Kathrynn Pedrick, Pow, 29.19; 4. Ashley Harper, Elk, 30.03. 400 — 1. Kathrynn Pedrick, Pow, 1:05.80; 2. Gabby Clark, Ree, 1:06.80; 3. Alecia Finley, Pac, 1:16.03; 4. Anna Zetzsche, Ree, 1:16.13. 800 — 1. Angela Holcomb, Elk, 2:51.62; 2. Emma Owens, UVC, 2;57.19. 1,500 — 1. Brittany Kreutzer, Pac, 5:44.40; 2. Dune Fougerolles, Pac, 6:04.87; 3. Breanne Kinney, Pow, 6:05.51; 4. Savannah Willis, UVC, 6:05.85. 3,000 — 1. Dune Fougerolles, Pac, 13:22.70. 100 High Hurdles — 1. Marissa Perez, UVC, 20.19; 2. Hannah Maxwell, Elk, 20.25; 3. Jessica Martinez, Pac, 22.52; 4. Amanda Finley Pac, 23.18. 300 Low Hurdles — 1. Angela Holcomb, Elk, 56.24; 2. Marissa Perez, UVC, 57.21; 3. Hannah Maxwell, Elk, 57.43; 4. Jessica Martinez, Pac, 1:01.77. 4x100 Relay — 1. Powers, 56.39; 2. Pacific, 57.28; 3. CCA, 1:02.08. 4x400 Relay — 1. Pacific, 5:12.20. 

BOYS 

Team Scores: Pacific 205.5, Canyonville Christian 138.5, Powers 111, Reedsport 94.5, Lowell 65.5. 

Shot Put — 1. Dayven Hayes, Pow, 38-11; 2. Damien Austin, Pac, 34-5 1/2; 3. Alex Carrillo, Ree, 33-11; 4. Yannick Sesonga, CCA, 32-11. Discus — 1. Garrett Phillips, Pac, 109-3; 2. Alex Carrillo, Ree, 96-8; 3. Dalton Lehnherr, Pow, 92-10; 4. Steven White, Pac, 88-0. Javelin — 1. Damien Austin, Pac, 143-10; 2. Mike Mitchell, Ree, 135-1; 3. Kody Clauson, Pow, 120-3; 4. Jackson Stallard, Pow, 115-1. High Jump — 1. Mike Mitchell, Ree, 6-4; 2. Leo Voepel, Ree, 5-2; 3. tie-Elijah Sandrali, CCA, and Cody Brooks, Low, 4-8. Long Jump — 1. Mike Mitchell, Ree, 21-1; 2. Yannick Sesonga, CCA, 17-5; 3. Brennon VanFossen, Pow, 17-0; 4. Samuel Lundquist, Ree, 16-6. Triple Jump — 1. Justin Hall, Pac, 38-2; 2. Garrett Phillips, Pac, 37-5; 3. Samuel Tsai, CCA, 37-1 1/2; 4. Brennon VanFossen, Pow, 35-8 1/2. Pole Vault — 1. Jackson Stallard, Pow, 13-0; 2. Austin Stallard, Pow, 10-6; 3. Riley Smith, Ree, 9-6; 4. Clancy Standley, Pow, 9-0. 100 — 1. Jackson Stallard, Pow, 11.35; 2. Damon O'Donnell, Pac, 11.36; 3. James Clauson, Pow, 11.69; 4. Leo Voepel, Ree, 12.57. 200 — 1. Damon O'Donnell, Pac, 23.84; 2. Quentin Fougerolles, Pac, 24.54; 3. James Clauson, Pow, 24.81; 4. Calob Reimer, CCA, 25.32. 400 — 1. Quentin Fougerolles, Pac, 53.85; 2. Calob Reimer, CCA, 53.89; 3. Tyreece Gardner, Ree, 55.61; 4. Christopher Chapman, Low, 55.88. 800 — 1. Calob Reimer, CCA, 2:19.39; 2. Diego Rubi, CCA, 2:19.45; 3. Christopher Chapman, Low, 2:24.05; Colton Morill-Keeler, Pac, 2:31.36. 1,500 — 1. Diego Rubi, CCA, 4:51.11; 2. Kasey Irwin, Low, 4:58.23; 3. Devon Richard, Pac, 5:27.56; 4. Trey Hathaway, Pac, 5:27.73. 3,000 — 1. Josh Engdahl, Pac, 10:33.35; 2. John Morril-Keeler, Pac, 10:39.93; 3. Kasey Erwin, Low, 11:)7.43; 4. Devon Richard, Pac, 11:22.36. 110 High Hurdles — 1. Justin Hall, Pac, 15.89; 2. Cody Brooks, Low, 21.17; 3. Davyn Brown, Pac, 22.64; 4. Anthony Yarbrough, Low, 25.87. 300 Intermediate Hurdles — 1. Jackson Stallard, Pow, 43.26; 2. Justin Hall, Pac, 43.43; 3. Tyler Mercier, CCA, 47.88; 4. Nathaniel Bates, CCA, 50.65. 4x100 Relay — 1. Pacific, 46.90; 2. Reedsport, 49.54; 3. Canyonville Christian, 50.96; 4. Lowell, 51.32. 4x400 Relay — 1. Pacific, 3:50.82; 2. Canyonville Christian, 4:09.20; 3. Lowell, 4:23.28. 

 Check back nightly for updated scores from up and down the South Coast.

0
0
0
0
0